Zprostředkovatelská smlouva určuje jasná pravidla

Majitelé nemovitostí jsou při plánovaném prodeji často nabádáni svými známými, kamarády či rodinnými příslušníky, aby v žádném případě nepodepisovali s realitní kanceláří jakoukoliv smlouvu. Je ovšem tento přístup v pořádku? Nebylo by přeci jen lepší, mít vše řádně zdokumentováno?

Uzavřená zprostředkovatelská smlouva stanovuje jasně daná pravidla při prodeji nemovitosti s účastí realitní kanceláře. Přesto se jí mnoho majitelů nabízené nemovitosti obává. Jejich strach, že podpisem ztrácí kontrolu nad prodejem, je ovšem zbytečný. Dobře formulovaný dokument chrání především prodávající, tj. majitele nemovitosti.

Pokud se majitel nemovitosti rozhodne využít při prodeji služeb realitní kanceláře, rozhodně by se zprostředkovatelské smlouvě neměl bránit. V případě pochybností může její důvěryhodnost prověřit právník. Smlouva pak do vztahu realitního makléře a majitele nemovitosti vnese jasná pravidla. Dokument by měl vymezit podobu inzerce a zabránit makléřovi svévolnému snižování ceny. Určena by měla být také doba, po kterou může makléř svěřenou nabídku nabízet. Důležité je určení výše provize pro realitní kancelář s určením, zda ji hradí kupující nebo prodávající. 

Častou otázkou se stává, zda je nutné podepisovat smlouvu o zprostředkování s výhradním zastoupením. Vlastníci nabízené nemovitosti si často rádi nechávají otevřená vrátka právě nevýhradním zastoupením. Svěří tak svou nabídku do rukou více makléřů a očekávají tím rychlejší prodej. Avšak právě duplicita inzerátů nabízené nemovitosti a často rozdílnost cen, prodeji rozhodně nepomůže. Takto nabízené nemovitosti se ovšem stávají méně důvěryhodnými.

Prodejce, který svěří svou nemovitost zkušenému realitnímu makléři, by měl dbát na vyjasnění všech pravidel před zahájením prodeje. Pokud se brání smlouvě s výhradním zastoupením nebo dokonce zprostředkovatelské smlouvě obecně, měl by podepsat alespoň kartu nemovitosti s určením ceny a provize.

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích