V Olomouci je největší poptávka po bytech 3+1

Náš seriál aktualit z regionů tentokrát zavítal do Olomouce, neboli také metropole Hané. Jaroslav Vosádka, regionální ředitel pro Olomoucký kraj a vedoucí pobočky Olomouc, v následujícím rozhovoru hodnotí aktuální situaci na místním realitním trhu. 

1. Od realitních makléřů velmi často slýcháme, že stále dochází k růstu cen nemovitostí. Dokážete odhadnout, o kolik procent se zvedly ceny starších bytů 2+1 a 3+1 v Olomouci za posledních 12 měsíců?

JV: Ceny bytů v posledních 12 měsících vzrostly řádově o 15 - 30 procent v návaznosti na typ bytu. Nejvíce je to patrné u starších bytů 3+1, kterých je v Olomouci nedostatek.

2. Jaký typ nemovitostí aktuálně vaši klienti nejvíce poptávají?

JV: Největší poptávka je po bytech s dispozicí 3+1. Nabídka těchto bytů je však velmi nízká. Dalo by se téměř říci, že se jedná o nedostatkové zboží.

3. Pokud existuje ve vašem regionu nějaká „top“ lokalita, můžete prosím uvést její jméno a důvod, čím je oproti dalším oblastem tak výjimečná?

JV: Pokud se budeme bavit stále o bytech v Olomouci, tak je to lokalita Nová Ulice. Jedná se o oblast s dobrou dostupností a zároveň s výbornou občanskou vybaveností včetně nemocnice a velkých nákupních center.

4. Dokážete odhadnout, kolik procent aktuálně tvoří kupující s hotovostí versus zájemci financující úvěrem, a jak vypadal tento poměr před rokem?

JV: Řekl bych, že ten poměr je posledních několik let stejný a stabilní. Zhruba 80% všech nemovitostí je financováno alespoň částečně hypotečním úvěrem či nějakou jinou formou úvěru na bydlení.

5. Jak dlouho odhadujete, že budou v Olomouci ceny nemovitostí ještě na vzestupu? Můžete nám prozradit váš tip, o kolik procent budou příští rok touto dobou ceny nemovitostí vyšší, popřípadě nižší než nyní?

JV: Myslím, že díky nízkým úrokovým sazbám existuje velký tlak na investice do nemovitostí, což má za následek nedostatek bytů na prodej. Můj předpoklad zdražení by se měl pohybovat již do maximální výše 5%.

6. Podle čeho usuzujete, že ceny nemovitostí nebudou růst ještě více?

JV: Již jsme se pomalu dostali na ceny roku 2008. Olomouc je v jistém smyslu specifická a vše se odehrává o trochu dříve než v jiných regionech kraje. Již dnes je patrné chování zákazníků, kteří nejsou ochotni investovat do nemovitostí za každou cenu. Za další na to budou mít vliv již zmíněné úrokové sazby hypotečních úvěrů. Dá se předpokládat, že by mohlo dojít k zvýšení úroků v okamžiku, kdy bude zastavena intervenční politika ČNB, zřejmě na jaře 2017.

 

V Olomouckém kraji naleznete naše pobočky v Olomouci, Přerově, Hranicích, Prostějově a Uničově.

Na dotazy odpovídal Jaroslav Vosádka, regionální ředitel pro Olomoucký kraj.

 

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích