V Královéhradeckém a Pardubickém kraji se snižuje nabídka bytů

Seriál rozhovorů s regionálními řediteli pokračuje s Martinem Frízelem, regionálním ředitelem Královéhradeckého a Pardubického kraje. Jaká je aktuální situace na místním realitním trhu se dozvíte v následujícím článku.

1. Od realitních makléřů velmi často slýcháme, že stále dochází k růstu cen nemovitostí. Dokážete odhadnout, o kolik procent se zvedly ceny starších bytů 2+1 a 3+1 ve vašem městě za posledních 12 měsíců?

MF: Byty zejména ve větších městech ubývají, je stále větší poptávka po nemovitostech a opravdu se toto odráží do růstu cen, dovoluji si odhadnout, že ceny narostly o cca 10%.

2. Jaký typ nemovitosti aktuálně vaši klienti nejvíce poptávají?

MF: Nejvíce žádané jsou byty v zajímavých lokalitách, například v klidných částech měst nebo naopak v historických centrech, kde jsou kupující ochotni dát i částku okolo 50.000,- Kč za m2.

3. Pokud existuje ve vašem regionu nějaká „top“ lokalita, můžete prosím uvést její jméno a důvod, čím je oproti dalším oblastem tak výjimečná?

MF: Pokud se budeme bavit o lokalitě určené k bytové zástavbě, jedná se určitě o Malšovice, kde jsou převážně zděné byty, kterou jsou v klidné části města, nedaleko lesů a s výbornou dostupností všech služeb. V případě otázky na lokalitu se zástavbou rodinných domů, pojmenuji toto lokalitou Roudničku, důvody jsou hodně obdobné jako v první části mé odpovědi.

4. Dokážete odhadnout, kolik procent aktuálně tvoří kupující s hotovostí versus zájemci financující úvěrem a jak vypadal tento poměr před rokem?

MF: Ten poměr je podobný v obou rocích. Jelikož jsou peníze z banky „levné“ díky nízkým úrokovým sazbám, kupující využívají hypoték ve velké míře, odhaduji cca 85% tvoří kupující s úvěrem.

5. Jak dlouho odhadujete, že budou ve vašem městě ceny nemovitostí ještě na vzestupu? Můžete nám poslat váš tip, o kolik procent budou příští rok touto dobou ceny nemovitostí vyšší (popřípadě nižší) než nyní? 

MF: Ceny dále porostou díky velké poptávce a také díky změně plátce daně z nabytí, kterou bude nově pravděpodobně platit kupující. Dle mého názoru ceny meziročně vzrostou v průměru ještě o pět procent.

 

V Královehradeckém a Pardubickém kraji nalezenete naše pobočky v Hradci Králové, Broumově, Trutnově, Vrchlabí, Pardubicích a Ústí nad Orlicí.

Na dotazy odpovídal Martin Frízel, regionální ředitel pro Královéhradecký a Pardubický kraj.

 

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích