Ústecký kraj registruje mírné zdražení středních bytů.

Připravili jsme seriál rozhovorů s regionálními řediteli Reality IQ. Jako první Vám přinášíme rozhovor s Ing. Petrem Dolejšem. Jak Petr vidí aktuální situaci na realitním trhu a kde jsou top lokality na bydlení v Ústeckém kraji se dočtete v rozhovoru. 

1. Od realitních makléřů velmi často slýcháme, že stále dochází k růstu cen nemovitostí. Dokážete odhadnout, o kolik procent se zvedly ceny starších bytů 2+1 a 3+1 ve vašem regionu za posledních 12 měsíců?

PD: Pokaždé, když jsem četl články v celostátních novinách o růstu cen nemovitostí, tak jsem se musel pousmát. Noviny často nerozlišují jednotlivá města a lokality, hodnotí většinou krajská města, občas okresní města v regionálních periodikách. Nicméně v poslední době opravdu registruji zvýšení cenové hladiny právě v kategorii středně velkých bytů, obzvlášť v osobním vlastnictví. Je to dané převisem poptávky nad nabídkou, apetit kupujících neuvadá. Kdybych měl nárůst vyjádřit v %, tak v globálu tyto byty zdražili o 10%, v některých lokalitách dokonce o 25%.

2. Jaký typ nemovitosti aktuálně vaši klienti nejvíce poptávají?

PD: Náš region je specifický tím, že zde máme velmi levné byty vzhledem k cenám v ostatních lokalitách ČR. Největší poptávku evidujeme po bytech v osobním vlastnictví do 60 m2. Tyto nemovitosti vyhledávají realitní investoři. Zároveň s poptávkou se zvedá jejich cena na úroveň roku 2010. Nicméně stále ještě nedosahují vrcholu z podzimu roku 2008. Zatím není jisté, zda vyšplhají až tak vysoko.


3. Pokud existuje ve vašem regionu nějaká „top“ lokalita, můžete prosím uvést její jméno a důvod, čím je oproti dalším oblastem tak výjimečná?

PD: Top lokalita může pro každého z nás znamenat něco jiného. Když to vezmu z pohledu otce dvou dětí, tak chci, aby si děti měly odpoledne kde hrát. Dále je pro mě důležitá blízkost školy, školky a zájmových aktivit. Například v Mostě tato kritéria splňuje oblast Zahražan blízko koupaliště na Resslu nebo oblast bytových domů kolem nemocnice.

 

4. Dokážete odhadnout, kolik procent aktuálně tvoří kupující s hotovostí v porovnání se zájemci financující úvěrem? Jak vypadal tento poměr před rokem?

PD: Vzhledem k nízké cenové hladině klienti často hradí nemovitost z vlastních zdrojů, řekněme z 80%. Před rokem byla situace obdobná.

 

5. Můžete nám sdělit váš tip, o kolik procent budou ceny vyšší příští rok touto dobou?

PD: Pokud zůstane poptávka po bytech do 60 m2 v osobním vlastnictví stále silná, očekávám narůst o dalších minimálně 10%.

V Ústeckém kraji naleznete naše pobočky v Mostě, Ústí nad Labem, Chomutově a Teplicích.

Na dotazy odpovídal Ing. Petr Dolejš, regionální ředitel pro Ústecký kraj.

 UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích