Situace na trhu s nemovitostmi v Jihočeském kraj

Další z naší série rozhovorů o stavu trhu nemovitostí. Tentokrát na naše otázky odpovídal Václav Musil, manažer pobočky České Budějovice. Jaké jsou podle Vaška nejžádanější byty a lokality na Českobudějovicku a další zajímavé informace se dočtete v rozhovoru.

Od realitních makléřů velmi často slýcháme, že stále dochází k růstu cen nemovitostí. Dokážete odhadnout, o kolik procent se zvedly ceny starších bytů 2+1 a 3+1 ve vašem městě za posledních 12 měsíců?

K růstu cen nepochybně dochází, v Českých Budějovicích je velice těžké tento růst paušalizovat. Ve městě je situace taková, že se ceny výrazně liší podle lokality. Zažil jsem i situaci, kdy jsem prodával byt, který byl na sídlišti Máj za cenu 950.000,-Kč. V Suchém Vrbném, což je jedna z oblíbených částí Českých Budějovicích se stejný byt, dokonce v horším stavu, prodával o milion korun více. K růstu cen došlo podle mé zkušenosti více v lokalitách, které patří mezi ty „neoblíbené“, protože došlo k nárůstu poptávky i v místech, kde před několika lety byly byty téměř neprodejné.

Jaký typ nemovitosti aktuálně vaši klienti nejvíce poptávají?

Jednoznačně jsou to byty. Byt v Budějovicích je rychle prodaný a sehnat byt za rozumnou cenu znamená rychlý prodej.

Pokud existuje ve vašem regionu nějaká „top“ lokalita, můžete prosím uvést její jméno a důvod, čím je oproti dalším oblastem tak výjimečná?

Oblíbených lokalit je v Budějovicích několik, jsou to, jak jsem psal již výše Suché Vrbné, dále pak Havlíčkova Kolonie. Velká poptávka je ale i po bytech na Pražském předměstí nebo sídlišti Vltava. Lokality podle mého nejsou výjimečné, ale mezi jejich klady patří zejména klid, dobrá vzdálenost do centra města. V případě Havlíčkovy kolonie (po Budějovicku Havlindy) je to blízkost řeky Malše, která nabízí v létě možnost koupání a to zejména u tří oblíbených jezů Malého, Velkého a U Špačků.

Dokážete odhadnout, kolik procent aktuálně tvoří kupující s hotovostí versus zájemci financující úvěrem a jak vypadal tento poměr před rokem?

Tipuji to tak na osmdesát procent pro hypotéky. Je jisté, že se poměr zvýšil na straně hypoték. Je to samozřejmě tím, že úrokové sazby jsou na historickém minimu. Před snižováním úrokových sazeb to bylo tak 60/40. Často mám klienty, kteří mají vlastní prostředky, ale berou si hypotéku na další byt či nemovitost jako investici,  protože jsou půjčené peníze levné a nájemník pak hypotéku splácí a nemovitost jim postupně padá do majetku.

Jak dlouho odhadujete, že budou ve vašem městě ceny nemovitostí ještě na vzestupu? Můžete nám poslat váš tip, o kolik procent budou příští rok touto dobou ceny nemovitostí vyšší (popřípadě nižší) než nyní?

Podle mého názoru se bude vše odvíjet od situace na hypotéčním trhu, protože levné hypotéky akcelerují poptávku a poptávka samozřejmě působí na ceny.  Vliv bude mít samozřejmě i vývoj naší ekonomiky, momentálně jsme v růstu a to také na ceny přímo působí. Jak to bude příští rok říci nedokážu, ale jedno je jisté, žádný růst netrvá věčně, a to, že ekonomické cykly nejsou jenom teorii, jsme si ověřili v roce 2008 a 2009 na vlastní kůži.

Vašku děkujeme za rozhovor.

Václav Musil se obchodu s nemovitostmi věnuje osm let, za tuto dobu zrealizoval úspěšný prodej více než dvou set nemovitostí. Jeho cílem je především spokojený klient a přání zákazníka je pro něj více než důležité. Zároveň se věnuje vedení týmu profesionálních obchodníků a klade důraz na to, aby jejich hlavními hodnotami byla slušnost, profesionalita a maximální pracovní nasazení.

  

 
UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích