Realitní zákon. Zlepší prostředí zprostředkování nemovitostí?

Realitní zákon. Zlepší prostředí zprostředkování nemovitostí?

Prodejem nemovitostí se může aktuálně zabývat prakticky kdokoliv, jenž dovršil plnoletosti. Jedinou podmínkou je čistý výpis z rejstříku trestů. To by se mělo brzy změnit. Začátkem letošního roku vláda schválila věcný záměr zákona o realitním zprostředkování. Nově by se tedy měla stát realitní činnost živností vázanou. Co to znamená pro realitní makléře a jaké výhody to může přinést klientům realitních kanceláří?

V západních zemích je práce realitního makléře považována za jeden z nejprestižnějších oborů. Např. v USA není vůbec snadné získat realitní licenci. V obchodu s realitami se totiž pohybují nemalé peníze a státy tlačí na dodržování zákonných postupů. V České republice ovšem doposud k žádnému nastavení pravidel realitního zprostředkování nedošlo. To se ovšem může brzy změnit. Připravovaný realitní zákon by měl vymezit základní právní rámec realitního zprostředkování, upřesnit podmínky pro výkon této činnosti a nastavit dozorové a sankční mechanismy.


Realitní makléři tak budou muset po schválení zákona splňovat stanovené podmínky. To ocení jak prodávající, tak i kupující. Budou-li vědět, že proběhne celá transakce bez problémů, nebudou již např. zkoušet prodat nemovitost bez účasti realitní kanceláře. Podle odhadů je totiž až polovina všech prodaných nemovitostí v České republice uskutečněna bez realitních kanceláří. Jedním z důvodů může být i nedůvěra v realitní zprostředkovatele.

Schválení zákona tak může být velmi silným impulzem pro prodej nemovitosti právě ve spolupráci s realitní kanceláří. Zkušený realitní makléř totiž dokáže nejen nastavit správnou kupní cenu nemovitosti, ale postarat se také o kvalitní prezentaci a právní a daňový servis. V dnešní době se najdou i takové realitní kanceláře, které pomohou s úklidem, malováním, stavebními úpravami či stěhováním. I po schválení realitního zákona ovšem platí, že je dobré spoléhat se pouze na prověřené realitní makléře s kladnými referencemi a praxí.

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích