Realitní bublina? Co se děje na trhu s nemovitostmi?

Čísla realitní společnosti Reality IQ ukazují zajímavý trend v podobě obrovského boomu v nákupu nových bytů. Pořizují si je především mladí lidé, kteří se chtějí zajistit a uvažují, jak vhodně investovat své peníze. Do karet jim nahrává úvěrová politika jednotlivých bank. Je nízká, jako nikdy předtím. Zájem kupců o nemovitost přináší značné změny na trhu s realitami. Odborníci začínají mluvit o realitní bublině, která každou chvílí praskne. Běžně lze z jejich úst slyšet výhrady, že komerční a rezidenční nemovitosti jsou předražené a že růst cen nemovitostí nemá solidní základ. Mají pravdu?


Daří se nám, investujme!

Trh je souvztažný mechanismus. Když se něco změní na straně jedné, projeví se na to i na straně druhé. V praxi proto vypadá situace následovně. Výnosy nemovitostí jdou dolů (ceny naopak nahoru) kvůli extrémně nízké úrokové míře. Zatímco v roce 2008 byla dvoutýdenní REPO sazba ČNB okolo 4 %, nyní je nulová. Kruh začíná na straně kupujících, kteří mají o reality enormní zájem. Dalo by se říct, že poptávka je doslova hladová. Motivací zájemců je skutečnost, že investovat do nemovitostí je rozumný a bezpečný způsob, jak zúročit své finance. Zásadním faktorem hrajícím svou roli má růst ekonomiky. Silná ekonomika má přímý vliv na pohodu života lidí i jejich ekonomický status quo. Když se daří ekonomice, klesá nezaměstnanost, rostou mzdy a podniky vyrábějí naplno. Lidé si tak bydlení podle svých představ (například větší, nebo novější byt) mohou snáz dovolit. Obchodníci se mohou zavázat dalšími nájemními smlouvami, firmy expandují do nových prostor. A právě tato poptávka ovlivňuje ceny realit, které rostou. A to dokonce o 10 % za poslední roky. Nájemné je oproti tomu v logice věci výrazně levnější, protože pronajímaných bytů je nadbytek.

 

Existuje důvod, aby ceny realit klesaly?

Upřímně, žádný takový důvod zde není. Situace se může změnit, změní-li se okolnosti na trhu. Těmi by mohla být vyšší inflace a v důsledku vyšší úroková míra bank. Na růstu inflace se podílí cena ropy a energií. Nyní ji tlačí dolů. Dole ji drží také ceny potravin a nájemného, které z důvodů popsaných výše neroste a zdaleka nereflektuje růst cen nemovitostí. Snížit ceny nemovitostí by také mohlo zpomalení ekonomiky a vyšší efektivita územně plánovacích procesů měst a obcí. Změny v těchto faktorech však nejsou ve výhledu let očekávány. Impulzem z druhé strany by mohly přinést požadavky na vyšší výnosy z nemovitostí (jejichž ceny by šly dolů). Prodávající však nemají důvod akceptovat snížení prodejní ceny a prodávat v takové situaci nebudou, nebudou-li přímo muset. Spíše než snížení cen by pak mohlo dojít k zamrznutí trhu, které známe z let 2008 až 2010. K této patové situaci by došlo tak, že kupující nebudou za tyto ceny nakupovat. Výše popsané dění na trhu s nemovitostmi však ukazuje, že se o realitní bublinu nejedná. A že se ceny nemovitostí budou vyvíjet podle cyklů na realitních trzích. Investovat proto do vlastního bydlení má smysl.

 

Ceny nemovitostí se v jednotlivých krajích liší

Máte-li zájem o vlastní byt, zde je několik informací, které Vám mohou pomoci s rozhodováním. Ceny nemovitostí se různí kraj od kraje, ale rozdíly najdeme i v rámci jednoho města. Vliv na cenu má řada okolností, ať už nabízené pracovní obory v dané lokalitě, síla nabídky práce, množství stavebních parcel, dopravní infrastruktura, občanská vybavenost. Tradičně nejdražší jsou bytové novostavby v Praze, které se pohybují v relaci 70 tisíc korun za metr čtvereční. Nejlevnější nové byty seženete naopak na severu Čech. Největší poptávka je po bytech 2+kk s rozlohou kolem 60 metrů čtverečních a po bytech 3+1. Rád bych poradil zájemcům o vlastní bydlení, že zajímavé mohou být byty starší, které jsou nyní řádově o statisíce levnější. Náklady na jejich opravu jsou přitom nižší. Vyjdou výhodněji, než koupě zcela nového bytu. Pokud si nejste nabízenou cenou jistí, přesněji se zorientovat můžete s pomocí realitních makléřů naší společnosti Reality IQ.

 

Článek vyšel na blogu Hospodářských novin. 

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích