Prodej nemovitosti: 10 nezbytných kroků při prodeji nemovitosti

Výkonný ředitel Reality IQ Ondřej Mašín sestavil 10 nezbytných kroků pro kvalitní prodej nemovitosti.

1. Příprava nemovitosti k prodeji  
Kupující často posuzují hodnotu nemovitosti podle prvního dojmu. Zanedbaná nemovitost přímo vybízí kupujícího, aby požádal o slevu. Naopak dům, o který majitel pečuje, požadovanou cenu demonstruje. Úklidem, vystěhováním nepotřebných věcí nebo nátěrem nevzhledných částí můžete dosáhnout zcela jiného prvního dojmu.

2. Kvalitní fotografie  
Ať už nemovitost prodáváte sami, nebo s realitní kanceláří, nechte ji dobře nafotit. Čím více uklizený byt a méně věcí na poličkách, tím lépe bude interiér na snímcích vypadat. Můžete využít i služeb profesionálního fotografa. Byt byste měli také odosobnit, jedině tehdy začnou zájemci uvažovat o bytě na fotce jako o svém vlastním budoucím domově a naplní ho svými sny a představami. 

3. Výběr správného makléře  
Sami nikdy nezajistíte takovou propagaci prodeje jako s renomovanou realitní kanceláří. Podle referencí si vyberte makléře, který se vám bude opravdu věnovat. Můžete mu nemovitost svěřit i exkluzivně, protože na kupující nepůsobí příliš důvěryhodně, když vidí jeden byt nebo dům v nabídce více realitek.

4. Otevřený přístup a ochota poskytnout pravdivé informace  
Vaše protistrana férový přístup rozhodně ocení. Mějte připraveny údaje a kontakty, které budou kupujícího zajímat. Vyúčtování nákladů za energie, u starších domů například revize komínů či zdroje ohřevu vody.

5. Správný odhad tržní ceny 
Odhad ceny můžete získat z inzerce obdobných nemovitostí na internetu nebo v novinách. Nezapomeňte, že je vždy rozdíl mezi cenou požadovanou a skutečně dosaženou. Navíc, přestože jste se na stavbě domu třeba osobně podíleli a máte k ní citový vztah, kupující na vaši práci nebude brát ohled.

6. Vyjednávání o ceně  
Jakmile najdete vážného zájemce, začne vyjednávání. Každý zájemce bude přirozeně chtít zjistit, jestli je stanovená cena ta "skutečná a konečná", nebo zda jste ochotni ještě slevit. Pokud chcete při vyjednávání o ceně získat maximum, dávejte si pozor, jak na nátlak kupujících reagujete. Výhodu má vždy ten, kdo může v klidu odejít a na transakci nepřistoupit.

7. Kdy obdržíte peníze  
Mnoho lidí kupuje nemovitost a zároveň prodává tu svoji. Takové obchody někdy připomínají akci "kulový blesk". Ujistěte se, jestli zájemce disponuje financemi na úhradu kupní ceny nemovitosti nebo je dostatečně bonitním a dostane bez zbytečných odkladů hypotéku. Jinak vás může připravit o několik týdnů až měsíců marného čekání.

8. Úschova kupní ceny  
Vlastnické právo by nemělo přejít na kupujícího do té doby, než budete mít peníze. To ale zase nepřipustí kupující. Proto je nejvhodnějším postupem uložit peníze do úschovy bance, notáři, advokátovi nebo realitní kanceláři. Realitní kancelář je zpravidla nejlevnější, notář, advokát či banka na druhé straně poskytují maximální ochranu. Na subjektu, u kterého peníze uložíte, se musíte navíc s kupujícím dohodnout, vždy tedy záleží na důvěře a ochraně, kterou chcete získat.

9. Zkontrolujte hranice pozemku  
Zejména u starší nemovitosti zkontrolujte, zda hranice souhlasí se zakreslením v katastrální mapě. Doložte zájemci, že všechny stavby byly řádně zkolaudovány a zapsány v katastru. Pokud starší stavby zapsané nebudou, může mít kupující problém dostat hypotéku.

10. Průkaz energetické náročnosti  
Pokud prodáváte dům, je vaší povinností opatřit si tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Musíte jej mít už při samotném nabízení nemovitosti, v opačném případě hrozí pokuta až 100.000 Kč. U bytu jej můžete nahradit vyúčtováním energií za poslední tři roky po sobě.

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích