Přátelství, co nerezaví, a prodej bytu po 10 letech

Za svoji realitní kariéru jsem prodal desítky nemovitostí. Každá z nich měla svůj příběh. Více či méně zajímavý. Třeba jako je tento... Hlavní roli v něm hrají fotbal, dávné kamarádství a byt v Hradci Králové. A v posledním dějství také vynikající víno. Ale hezky popořádku. 

Nyní se vraťme o 25 let zpátky. Na jedno škvárové hřiště v Malšovicích, v místní části Hradce Králové. Po hřišti běhají desetiletí kluci, kteří nahánějí fotbalový míč. Nejmenší radost z pohybu svých ratolestí na tomhle povrchu mají jejich maminky. Protože vědí, že ta hloupá škvára jde špatně smýt z oblečení i z kůže. Obzvlášť z pravidelně odřených kolen, do nichž se zrníčka škváry pravidelně dostávala a která z nás musely drhnout kartáčem. Au, to bolelo.

Jako fotbalista jsem byl sice docela rychlý, ale žádný velký technik. Tak mě trenéři většinou stavěli do obrany, abych odkopával balony. V jednom takovém týmu mladších žáků jsem potkal spoluhráče Radka. Byl šikovnější než já. Byl vyšší a měl lepší střelu. Pak se naše cesty rozdělily.

Před deseti lety, když jsem byl v obchodu s nemovitostmi ještě na začátku, mi náš bývalý kolega v tehdejší kanceláři povídá: „Dnes se jdu podívat na jeden byt, chceš jít se mnou? Prý je to byt tvého bývalého spoluhráče z fotbalu.“ Tak jsme se s Radkem potkali po 15 letech. Oba obrýlení a ani jeden z nás už fotbal nehrál. Byt jsme nakonec nenabízeli, protože si Radek jeho prodej rozmyslel. Ještě to pro něj nebyla ta správná doba. Zhruba po dalších pěti letech se mi Radek ozval znovu, e-mailem s dotazem, jak se právě pohybují ceny bytů a jestli má smysl nemovitost prodat nebo ji dál pronajímat. V tu dobu jsem mu doporučil, ať ji radši dále pronajímá.

Po dalších 5 letech, v říjnu 2016 , se mi Radek znovu ozval. Jestli náhodou už není ta správná doba na prodej. Vzhledem k cenám nemovitostí, které za poslední dva roky v Hradci notně vzrostly a také vzhledem k výhodným úrokovým sazbám hypoték jsem mu prodej doporučil. Radek chtěl byt prodat za co nejvyšší možnou tržní cenu a použít peníze na podnikání. Jeho cena byla opravdu vyšší, ale vzhledem k nedostatku menších bytů na trhu jsme kupujícího zhruba po měsíci našli.

Věřím, že je Radek s výsledkem prodeje bytu spokojený. Mezitím jsem pro jeho rodinu oceňoval garáž, byt a chatu s pozemkem. Po Vánocích jsme si spolu vychutnali červené víno, které mi slíbil Radek dovézt z lyžařského výletu do Švýcarska. Tak to je, když se cesty přátel znovu i po letech sejdou. Nejen pracovně...

Článek vyšel na blogu Hospodářských novin.

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích