Je lepší bydlení ve vlastním nebo v nájmu?

Zejména mnoho mladých lidí si klade otázku, jestli je lepší bydlet „ve vlastním“ nebo se spokojit s nájmem. Vždy záleží na konkrétní situaci. Lidé, kteří právě opustili školu a nastoupili do nového zaměstnání, často neví, jestli v daném městě zůstanou nebo se časem přestěhují. Stejně tak páry, které spolu začínají žít, váhají nad variantami svého společného bydlení. U obou těchto skupin vítězí zpravidla napřed nájemní bydlení. Má ovšem smysl i z dlouhodobého hlediska?

Česká republika patří mezi země, kde se lidé v průběhu života stěhují jen minimálně. Zpravidla to nebývá více než dvakrát za život. Je stále ještě mnoho lidí, kteří se v daném městě narodí, vystudují školu, nastoupí do zaměstnání a pak zde stráví i konec života. Pro ty je vlastní bydlení určitě výhodnější než platiti nájem. Z dlouhodobého hlediska vychází totiž vlastní bydlení levněji než bydlení v nájmu.

Stačí ovšem zajet za naše jižní hranice a vše je jinak. V hlavním městě Rakouska žije více lidí v nájemních bytech než ve vlastních. Sociální politika je zde na takové úrovni, že je bydlení v nájmu považováno za zcela standardní. Vídeň staví nejen vlastní byty, ale už i celé čtvrti. Nájemné je regulováno a dosáhnout na něj nebývá problém. A s výší nájemného souvisí i český trh. Čím vyšší nájemné bude, tím více lidí sáhne raději po hypotečním úvěru a vlastním bydlení. Naopak, při nízkých nájmech zvolí tuto variantu více lidí.

V České republice žije přes 10 mil obyvatel, což se rovná jednomu většímu americkému městu. I přesto jsou lokality, které přímo vybízejí k bydlení v nájmu na úkor vlastního bydlení. To samozřejmě platí i naopak. Podle dat realitních portálů realityčechy.cz a realitymorava.cz je aktuálně nejdostupnější vlastní bydlení v Ústeckém kraji.  Pokud by si v tomto regionu vzala rodina s průměrným platem odpovídající dané lokalitě hypoteční úvěr na byt a financovala externími zdroji celou výši ceny nemovitosti, tak by ze svého příjmu museli hradit 10,9 % svých příjmů. Naopak v Praze by to bylo více než 65 % příjmu domácnosti. Nabídka nájemních bytů je aktuálně v Praze velmi široká, proto nebývá problém najít byt za rozumnou cenu. Naopak na severu Čech nebývá problém s pořízením bytu, např. kategorie 3+1, za 300 – 500tis Kč.

 

Ať už se rozhodnete pro bydlení ve vlastním či v nájmu, vždy mějte na paměti, že je důležité si vše pečlivě propočítat. Vlastní bydlení není pouze o kupní ceně, ale také o dalších platbách spojených se správou a postupnými opravami domu. Tak či tak, vždy raději využívejte služeb zkušených realitních makléřů, kteří vám pomohou nejen s výběrem správné nemovitosti, ale rádi vám i poradí, co je pro vás v daném místě a čase nejvýhodnější.

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích