Investice do nemovitosti se musí vyplatit

Koupě nemovitosti nemusí být pouze za účelem vlastního bydlení. Díky aktuálním nízkým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů jsou nemovitosti stále více vyhledávány také investory. Ti si je pořizují jako jednu z možností, jak uložit, popřípadě zhodnotit své finance. Jak ovšem postupovat, pokud není kupující v tomto typu investic zkušený?

Základem je dobrá adresa
Každý, kdo kupuje nemovitost, by měl už při jejím pořízení přemýšlet nad prodejem. Může se to zdát nelogické, ale jednou taková situace může přijít a je dobré být na ni připraven. Pokud si totiž investor pořídí nemovitost ve špatné lokalitě, tak může hodně ušetřit. Jenže při následném prodeji na tom může také značně tratit. Investovat se doporučuje do žádaných lokalit a to nejen s ohledem na výše zmíněný prodej, ale také na pronájem. Jen málokdo nemovitost koupí jako investici a nechá ji neobsazenou. Hlavní výhodou investic do nemovitostí je příjem z nájemného. Špatná lokalita znamená nejen nižší kupní a následně prodejní cenu, ale také nízký nájem, potažmo výnos. Dobré je také pečlivě prostudovat občanskou vybavenost v okolí nemovitosti. Dostupnost MHD, obchodu, škol, školek atd. Nemovitosti v dobrých lokalitách jsou sice dražší, ale z dlouhodobého pohledu výhodnější. U investic do komerčních nemovitostí to platí stonásobně. Obchod ležící jen pár kroků od hlavní třídy může být s výší nájemného sotva na desetině na rozdíl od stejně velkého obchodu na frekventované třídě.

Počítejte nejen splátku hypotéky a nájemné
Mnoho lidí, kteří investují do nemovitostí, porovnávají pouze dvě hodnoty: kupní cenu, popřípadě splátku úvěru a nájemné. Bohužel pouze tyto údaje pro správný výpočet efektivity investice nestačí. Správný investor počítá také s dalšími náklady, mezi které například patří: fond oprav, koncesionářský poplatek za rozhlas a televizi, pojištění, finanční rezerva na případné opravy, pořízení nábytku, spotřebičů atd. Nutné je též rozdělit investici do novostaveb a starších nemovitostí. Jen samotná úhrada daně z nabytí nemovitosti nebývá zanedbatelná. U starších nemovitostí se hradí 4 % z hodnoty nemovitosti, novostavby jsou dle zákona do této úhrady oproštěny.

Nájemník
Samostatnou kapitolou je volba správného nájemníka. Jak u rezidenčních, tak i u komerčních nemovitostí platí, že dobrý nájemník má hodnotu zlata. Není důležité pronajmout nemovitost prvnímu zájemci, ale takovému, který plánuje dlouhodobý pronájem a je solventní. Doporučujeme obrátit se na zkušené realitní makléře, kteří s výběrem vhodného nájemníka pomohou.

Ať už kupujete první nebo dvacátou nemovitost, nepodceňujte rady profesionálů. Obracejte se pouze na zkušené realitní makléře, kteří mají s podobným typem nemovitostí mnohaleté zkušenosti.

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích