Informace o družstevních bytech

Uvažujete-li o koupi družstevního bytu, je potřeba si nejdříve uvědomit některá specifika, která jsou pro tento způsob bydlení charakteristická. O jaké odlišnosti se přesně jedná, na co si dát pozor a jaké jsou možnosti financování? Tyto otázky Vám zodpoví následující článek.

Družstevní bydlení spojuje prvky vlastnického a nájemního bydlení. Oproti bydlení v osobním vlastnictví se majitelem bytu nestává kupující, ale zůstává jim bytové družstvo. Zájemce si tak nekupuje samotný byt, ale pouze družstevní podíl neboli členství v družstvu. K příslušnému bytu následně vzniká členovi bytového družstva právo nájmu.

Nájemné se skládá z poplatků za služby a fondu oprav, popřípadě nesplacených závazků družstva, tzv. anuity. V tomto případě nastává jistá nevýhoda, protože nesplacená anuita představuje pro družstevníka navýšení měsíčních nákladů. Navíc byt s nesplacenou anuitou nelze převést z družstevního do osobního vlastnictví.

Dalšími odlišnostmi se vyznačuje samotný proces koupě, který je jednodušší než u bytu v osobním vlastnictví. Při prodeji družstevního bytu se neuzavírá smlouva kupní, ale Smlouva o převodu družstevního podílu. Převod družstevního podílu se nezapisuje do katastru nemovitostí a ani není podmíněn souhlasem bytového družstva. Souhlas družstva je vyžadován pouze v případě, pokud chcete byt pronajímat nebo pokud máte v plánu realizovat podstatnější stavební úpravy či rekonstrukce. Nespornou výhodou je nižší pořizovací cena družstevních bytů a skutečnost, že převod členského podílů nepodléhá dani z nabytí nemovitosti. Daň z nemovitosti platí bytové družstvo, ale členy družstva je placena nepřímo, a to jako součást nájemného.

Po splacení veškerých závazků určitého člena vůči družstvu a na základě rozhodnutí členské schůze je v mnohých případech možnost převést družstevní byt do osobního vlastnictví.

Pro více informací se obraťte na jednu z našich poboček v sekci www.realityiq.cz/pobocky. Naši zkušení makléři Vám ochotně poradí s výběrem vhodné nemovitosti. 

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích