Daně a jak na ně?

Koupili jste v roce 2016 nemovitost?

- Jste nově majitelem pozemku, stavby, bytové jednotky? Pak musíte do 31. ledna podat daňové přiznání.

- Máte nemovitost ve společném jmění s manželem/manželkou nebo v podílovém spoluvlastnictví? V tomto případě může podat daňové přiznání pouze jeden z manželů nebo spoluvlastníků. Ten také uhradí příslušnou daň za celou nemovitost. 

 

Jak daňové přiznání podat?

- Máte-li aktivní datovou schránku, musíte přiznání k dani podat přes ni (za porušení je bez výjimky pokuta 2.000 korun).

- Formulář daňového přiznání si můžete stáhnout na webu finanční správy

http://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu

nebo vyplnit s možností odeslat datovou schránkou na daňovém portálu (tiskopis lze vybrat v liště vlevo) https://adisdpr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces

 

Výše daně

- Finanční úřad pak zašle na adresu poplatníka složenku s údaji pro zaplacení daně. Novinkou je, že od letošního roku můžete požádat o zaslání informací e-mailem. Písemnou žádost o zaslání výše daně na e-mail však musíte doručit do 15. března na příslušný finanční úřad.

- Daň nižší než 30 korun se nehradí s výjimkou daně za spoluvlastnický podíl na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a je vždy v minimální výši 50 korun (i kdyby při výpočtu vycházela nižší).

 

Kdy daň zaplatíte?

- Daň je splatná 31. května. Pokud je vyšší než 5.000 korun, můžete si ji rozdělit do dvou stejných splátek, první se musí uhradit do 31. května, druhá do 30. listopadu. Uhradit ji můžete prostřednictvím SIPO a oznámit to příslušnému finančnímu úřadu, právě do konce ledna.

- Den úhrady je ten, kdy dostane příslušný finanční úřad peníze na účet. Není-li uhrazeno, od pátého dne po splatnosti (31. května) naběhnou Vám úroky z prodlení, které jsou v současnosti 14,05 %. Nepřesáhnou-li 200 korun, nepředepisují se.

 

Výjimky?

Daňové přiznání dílčí se týká také těch, kdo v roce 2016 nemovitost prodali, ale v daném kraji jim ještě nějaká nemovitost zbyla. Ti prodávající, kteří v roce 2016 prodali a už v daném kraji žádnou nemovitost nevlastní, jsou povinni tuto skutečnost oznámit příslušnému finančnímu úřadu.

 

Závěrem

Koupí nemovitostí naše péče o Vás nekončí. Vážíme si Vaší důvěry a těšíme se, že se na nás obrátíte také v roce 2017. Anebo že nás doporučíte svým známým, kteří uvítají služby Realitní kanceláře Reality IQ a.s.

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích