Co by měla obsahovat provize realitní kanceláře?

Pokud se lidé rozhodnou prodat svou nemovitost, většinou využijí služeb realitní kanceláře. Pro prodávající bez zkušeností s realitními obchody je to ta nejlepší volba. Samozřejmě, pokud je vybrána seriózní realitní kancelář. Jedno z kritérií, podle kterého prodávající vybírá, je výše provize. Avšak samotná procentuální výše kupní ceny, která bude po uskutečnění obchodu finanční odměnou realitní kanceláři, by měla být druhořadá. První by se budoucí klient měl ptát, co vše za smluvenou částku dostane, popřípadě o kolik nemovitosti prodá dráž, než kdyby si řešil prodej sám.

Pokud kupující hledá výhodnou nabídku realitní kanceláře, neměl by se řídit jen uvedenými procenty provize. Naopak výrazně nižší požadovaná částka by mohla být důvodem k pochybnostem, zda se jedná o seriózní společnost. To si samozřejmě musí klient ověřit v každém případě.  Výše provize by měla být vždy úměrná poskytovaným službám. Někdy láká makléř kupujícího na nízkou provizi, ale již nezmíní, že některé služby budou hrazeny zvlášť. Cena se tak později může vyšplhat mnohem výš, než původně očekával. Nízká provize je také nezajímavá pro makléře, kteří zastupují prodávajícího. Proč by se věnovali prodeji rodinného domu s provizí např. 20 000 Kč? 

Průměrná výše provize se pohybuje kolem 2 – 5%. Svou roli hraje i region, ve kterém majitel svou nemovitost prodává. Například v Brně jsou provize vyšší, v Havířově nižší. V krajích s vysokou nezaměstnaností, které se potýkají s úbytkem obyvatel, realitní kanceláře požadují spíše menší provize.

Jak bylo již v úvodu naznačeno, není nejdůležitější výše provize, ale co za ní klient dostane. Tyto informace by si měl každý zjistit ještě před podepsáním smlouvy o výhradním zprostředkování a při jejím sepisování vše důkladně uvést. Spoléhat na slovo makléře se bohužel nemusí vyplatit. V první řadě by měla provize obsahovat služby spojené s nabízením nemovitosti. Možnosti inzerce jsou různé a s nimi se různí i jejich dosah k potencionálnímu kupujícímu. Pokud realitní kancelář zveřejní nabídku nemovitosti na svých stránkách a čeká, až se zájemci začnou ozývat, je to nedostačující. Proto by se majitel nemovitosti měl vždy ptát, kde bude jeho nemovitost prezentována a jakou má taková inzerce úspěšnost. Při samotné realizaci nabídky by měl být také realitnímu makléři nápomocen. Hlavně jej důkladně informovat o své nemovitosti. Určení vhodné ceny, profesionální nafocení nemovitosti, zajištění podkladů pro prodej a další nezbytné úkony jsou pro nezkušeného prodávajícího nesnadným úkolem, tudíž pomoc je nezbytná. Součástí provize by mělo být také sjednávání schůzek a přímá účast makléře při prohlídkách.

Pokud realitní makléř najde vhodného zájemce o koupi nemovitosti, měl by běžně v rámci provize zajistit bezpečný průběh obchodu. Smlouvy by měly být vždy sepsány právním zástupcem a kupní částka uložena do úschovy, než proběhne zápis do katastru nemovitostí. Také se samotným výběrem smlouvy by měla být nápomocná realitní kancelář. Pokud je klientem kupující, může mu být poskytnuta výpomoc při zařizování hypotečního úvěru. V neposlední řadě může být službou v rámci provize také vyplnění daňového přiznání popřípadě stěhování. Ale to jsou spíše nadstandardy.

Pokud se zdá majiteli nemovitosti provize extrémně vysoká, může samozřejmě zvolit jinou kancelář. Je ovšem nutné si uvědomit, že nejde o čistý zisk makléře, ale spousta úkonů stojí nemalé peníze. V první fázi určitě není levnou záležitostí inzerce a zpracování odhadu ceny nemovitosti. Různé poplatky jsou hrazeny i při samotném realizování obchodu. Právnické služby při sepisování smluv bývají také finančně náročnou položkou. Součástí provizí je i poplatek za vklad do katastru, či poplatek za úschovu kupní ceny. Při určování výše provize by měl klient brát ohled na všechny tyto výdaje.

Nabídka realitních kanceláří je velká a zájemci o jejich služby, ať už ze strany prodávajících nebo kupujících, si mohou vybírat. Najít kompromis mezi rozumnou výší provize a poskytovanými službami je vždy při výběru jedním z nejdůležitějších rozhodnutí. Určitě se vyplatí dát na doporučení lidí, kteří mají s danou realitní kanceláří zkušenosti.

UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
Investiční projekt Pánské Dubenky
Bývalá továrna Singer láká k investici
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích