Ústecký kraj registruje mírné zdražení středních bytů.

Připravili jsme seriál rozhovorů s regionálními řediteli Reality IQ. Jako první Vám přinášíme rozhovor s Ing. Petrem Dolejšem. Jak Petr vidí aktuální situaci na realitním trhu a kde jsou top lokality na bydlení v Ústeckém kraji se dočtete v rozhovoru. 

1. Od realitních makléřů velmi často slýcháme, že stále dochází k růstu cen nemovitostí. Dokážete odhadnout, o kolik procent se zvedly ceny starších bytů 2+1 a 3+1 ve vašem regionu za posledních 12 měsíců?

PD: Pokaždé, když jsem četl články v celostátních novinách o růstu cen nemovitostí, tak jsem se musel pousmát. Noviny často nerozlišují jednotlivá města a lokality, hodnotí většinou krajská města, občas okresní města v regionálních periodikách. Nicméně v poslední době opravdu registruji zvýšení cenové hladiny právě v kategorii středně velkých bytů, obzvlášť v osobním vlastnictví. Je to dané převisem poptávky nad nabídkou, apetit kupujících neuvadá. Kdybych měl nárůst vyjádřit v %, tak v globálu tyto byty zdražili o 10%, v některých lokalitách dokonce o 25%.

2. Jaký typ nemovitosti aktuálně vaši klienti nejvíce poptávají?

PD: Náš region je specifický tím, že zde máme velmi levné byty vzhledem k cenám v ostatních lokalitách ČR. Největší poptávku evidujeme po bytech v osobním vlastnictví do 60 m2. Tyto nemovitosti vyhledávají realitní investoři. Zároveň s poptávkou se zvedá jejich cena na úroveň roku 2010. Nicméně stále ještě nedosahují vrcholu z podzimu roku 2008. Zatím není jisté, zda vyšplhají až tak vysoko.


3. Pokud existuje ve vašem regionu nějaká „top“ lokalita, můžete prosím uvést její jméno a důvod, čím je oproti dalším oblastem tak výjimečná?

PD: Top lokalita může pro každého z nás znamenat něco jiného. Když to vezmu z pohledu otce dvou dětí, tak chci, aby si děti měly odpoledne kde hrát. Dále je pro mě důležitá blízkost školy, školky a zájmových aktivit. Například v Mostě tato kritéria splňuje oblast Zahražan blízko koupaliště na Resslu nebo oblast bytových domů kolem nemocnice.

 

4. Dokážete odhadnout, kolik procent aktuálně tvoří kupující s hotovostí v porovnání se zájemci financující úvěrem? Jak vypadal tento poměr před rokem?

PD: Vzhledem k nízké cenové hladině klienti často hradí nemovitost z vlastních zdrojů, řekněme z 80%. Před rokem byla situace obdobná.

 

5. Můžete nám sdělit váš tip, o kolik procent budou ceny vyšší příští rok touto dobou?

PD: Pokud zůstane poptávka po bytech do 60 m2 v osobním vlastnictví stále silná, očekávám narůst o dalších minimálně 10%.

V Ústeckém kraji naleznete naše pobočky v Mostě, Ústí nad Labem, Chomutově a Teplicích.

Na dotazy odpovídal Ing. Petr Dolejš, regionální ředitel pro Ústecký kraj.

 UDĚLÁME PRO VÁS
marketing zakázky
poradenství
finanční služby
právní služby
zjistit vše
ZNÁTE NĚKOHO KDO PRODÁVÁ NEMOVITOST?
Získejte až 10.000 Kč!
zjistit vše
KARIÉRA
Nastartujte svou kariéru s nejrychleji rostoucí realitní kanceláři v ČR.
zjistit vše
INSOLVENCE, EXEKUCE A VÝKUP NEMOVITOSTÍ
Výkup nemovitostí ihned
Záloha na kupní cenu
Oddlužení nemovitosti
zjistit vše

NAPSALI O NÁS - realityIQ v médiích